Опишете накратко темата по пътя към единството. Германия: по пътя към единството

Германия: по пътя към единството.

Цел: Опишете процеса на обединение на Германия.

Задачи: показват разликата между пътищата за обединение на Германия „отдолу” и „отгоре”; разгледайте характеристиките на политиката на Бисмарк; продължете да развивате способността самостоятелно да работите с текста на учебника като източник на знания, да подчертавате основното, да анализирате документи, да използвате предварително придобити знания; възпитава интерес на учениците към историята на други страни и народи.

Основни понятия и термини: канцлер, Северногерманска конфедерация, път на обединение „отгоре“, път на обединение „отдолу“.

Оборудване : компютър, проектор, презентация, учебник, тебешир, дъска.

Тип урок : комбиниран.

По време на часовете.

1. Орг. момент.

2. Проверка на домашните (работа върху карти, работа на дъската, фронтално проучване, индивидуални задания).

3. Постановка на проблемния въпрос: Как и защо започна обединението на Германия? Каква роля играе Бисмарк в този процес?

4. Изучаване на нова тема.

Планирайте.

1. Германски съюз. Икономическо развитиеГермания.

2. Берлин, март 1848 г

3. Франкфуртски парламент.

4. Образуване на Северногерманския съюз.

Разговор с класа.

Помните ли какво стана политическата структура на Германия с решенията на Виенския конгрес? (вместо Свещената Римска империя е създаден Германският съюз от 39 държави)

Кои държави бяха най-големите в този съюз? (Австрия и Прусия)

Разказ на учителя . Германският съюз нямаше за цел нито икономическо, нито политическо обединение на германския народ, а беше средство за запазване на стария ред. Освен това Съюзът не може да стане силен: най-силните му членове са Австрия и Прусия, които се състезават помежду си за лидерство в Съюза. С други думи, Германия остава разпокъсана държава.

Помислете каква може да е основната политическа задача пред германския народ в средата на 19 век? (Германският народ видя основната цел в обединението на страната)

Да видим как е решен този проблем в германските провинции.

Разказ на учителя. Въпросът за обединението на страната е основният въпрос в живота на германците през 19 век.

През първата половина на XIX век. Германия си остава земеделска страна. Много градове носеха отпечатъка на Средновековието - животът течеше бавно. А населението рядко надхвърляше 4-5 хиляди жители. Въпреки това реформите, извършени от Наполеон I, не останаха незабелязани и времето взе своето. Въвеждат се капиталистически методи за управление на икономиката селско стопанство, и в индустрията.

Групова работа.Прочетете откъсите от документите на стр. 147 от учебника.

Упражнение. Какви пречки стоят пред развитието на индустриалното общество в Германия и какви мерки са предприети за тяхното премахване в областта на икономическото развитие?

Група I: "Германският икономист Ф. Списък за разпокъсаността на Германия"

Въпрос към документа: помислете как фрагментацията на Германия повлия на формирането на индустриално общество. Обосновете своята гледна точка.

II група: „От споразумението за митническия съюз (1833 г.)“

Въпрос към документа: как създаването на Митническия съюз повлия на процеса на модернизация в Германия? Достатъчни ли са били тези условия за бързото развитие на индустриално общество в него?

Изводи: 1. Разпокъсването на Германия беше сериозна пречка за по-нататъшното развитие на индустриалното общество.

През 1834 г. по инициатива на Прусия е създаден Германският митнически съюз, обединяващ 18 държави.

2. Създаването на Митническия съюз беше от голямо значение за икономическото обединение на германските държави: бяха унищожени бариерите по пътищата на Северна Германия, всички митнически ограничения върху търговията бяха премахнати.

По този начин създаването на Митническия съюз допринесе за икономическото обединение на Германия и по-нататъчно развитиеиндустриално общество.

Разговор с класа. Въпреки това, за пълноценно обединение трябваше да се предприемат решителни стъпки. На този фон се развиват революционните събития от 1848г.

Каква според вас беше основната задача на революцията от 1848 г.? (Обединение на страната).

Важен въпрос беше как пътят ще вървитози процес, как ще стане обединението на Германия "отгоре" или "отдолу".

Пътят на обединението "отдолу" включваше свалянето на традиционните династии и формирането на демократична република.

Пътят на обединението "отгоре" трябва да бъде чрез концентрация на власт от една от най-големите държави - Прусия или Австрия - докато земевладелците запазват земята и властта.

Работа с учебника(коментирано четене). Въпроси към текста:

Защо революцията започва в Берлин през 1848 г.?

Кои социални слоеве взеха най-активно участие в революцията? (Под чие ръководство трябваше да стане обединението на Германия „отдолу“?)

Как са очаквали да осъществят обединението на Германия?

Какво държавно устройство са се стремили да установят след обединението?

Извод: Така революцията в Германия завърши с поражение, тя не реши основната задача - националното обединение.

Началото на обединението на Германия.

Разказ на учителя. Въпросът за обединението на страната е основен през 60-те години. След поражението на революцията става реален пътят на обединението "отгоре", в който водеща роля играе пруската монархия, опирайки се на пруските земевладелци (юнкерите) и едрата германска буржоазия.

Помислете под чие ръководство трябва да стане обединението "отгоре"?

По това време нови политици идват да контролират Прусия - Вилхелм I и Ото фон Бисмарк.

През 1861 г. умира крал на Прусия Фридрих Вилхелм IV. Неговото управление не оправда очакванията на германците - не беше възможно да се създаде единна държава. Затова юнкерите и буржоазията обърнаха очи с надежда към новия цар. От него се очакваше да реши въпроса за обединението на страната.

Запис: 1861 -1888 - управление на Уилям I.

По това време Уилям I вече беше на 60 години. Съвременниците говорят за него като за човек, за когото интересите на Прусия са на преден план. Поставяйки величието на Прусия над всичко, Вилхелм I се стреми да има силна армия. Ако можете да говорите за неговата специална любов и привързаност, тогава това е любов към военните дела (с ранна възрасттой е отгледан за военна служба). Царят смята, че националното обединение на страната може да стане само със силата на оръжието. Негови са думите: „Който иска да управлява Германия, трябва да я завладее“.

По инициатива на Вилхелм страната се проведе военна реформа, чиято цел е увеличаване на редовната армия и въвеждане на тригодишна военна служба. Новата реформа изисква пари, а долната камара на парламента отказа да отпусне средства.

При тези условия Вилхелм I се нуждаеше от силен канцлер.

горя : Канцлерът е глава на правителството.

Вилхелм I обръща поглед към Ото фон Бисмарк. През септември

1862 Ото фон Бисмарк, 47-годишен, опитен политик, е назначен за канцлер. …

Самостоятелна работа с текста на учебника. Прочетете текста на стр. 145-146 и отговорете на въпроса: - Съгласни ли сте с гледната точка, че със създаването на Северногерманския съюз започва нова история на Германия?

5. Затвърдяване на изученото.

Как и защо започна обединението на Германия? Каква роля играе Бисмарк в този процес?

6. Домашна работа.

През октомври 1990 г. се случи важно събитие в световната общност - ФРГ и ГДР се обединиха в една единствена държава - Германия. Обединението стана абсолютно спонтанно, светкавично и дори насилствено.

Имаше много вътрешни и външни фактори, които направиха това възможно. Историците приписват позицията на СССР на външен фактор; ако беше различно по този въпрос, тогава най-вероятно възможността за такова прибързано и незабавно (както отбелязват историците на всички страни по света) присъединяване би била изключена. Вътрешните фактори включват кризата, която беше по това време в Германия (в ГДР).

През 80-те години ситуацията в икономиката на Германската демократична република се влошава до известна степен, което води до влошаване на снабдяването на населението. Федерална република Германия продължава да бъде в списъка на напредналите социалистически страни. От голямо значение за развитието на събитията през 1990 г. в Германия бяха събитията в СССР, където по това време под влияние на демократизацията започна перестройката. Този пример беше последван от много други европейски социалистически страни, но ГДР не участваше в този процес, тя се държеше и не се поддаде на този поток от събития. През 1988 г. правителството на страната забранява прожекцията на няколко съветски филма, които са критични към тоталитарния режим и сталинизма. Тогава имаше забрана за разпространение в Германия
популярното руско списание Спутник, което излизаше на два езика, вкл. и на немски. На страниците на това издание бяха разгледани събитията от миналото и сегашния живот на Съюза с критични бележки. С такива мерки в Германия те искаха да предотвратят пълна информация за това как протича перестройката в СССР. Но германското население все още беше добре информирано от западногерманската телевизия и радио. Както обикновено, забранителните мерки не доведоха до нищо, само засилиха интереса към СССР.

За причините за обединението на Германия.

Сред тях могат да се отбележат две, а именно:
1. Икономически:

Различни заплати в Германия и ГДР. Това обстоятелство обяснява напълно различното отношение към работата сред западните и източните германци. Тъй като производителността на труда в източната част беше по-ниска, заплатите бяха с порядък по-ниски. Недоволството на населението в ГДР непрекъснато расте, тъй като нивото и качеството на живот са много ниски в сравнение с ФРГ.

В ГДР работата на органите на Държавна сигурност се смяташе за образцова, те контролираха цялото население и идентифицираха недоволните от властта. Провежда се и активна комунистическа пропаганда. Но въпреки това по-голямата част от населението на страната постоянно изразява желание да живее при същите условия, както живеят в Германия. Ползите бяха очевидни.

2. Социални:
Липса на политически свободи за изразяване и движение, особено при пътуване извън страната. Във всички социалистически страни по това време пътуванията в чужбина бяха много ограничени. Дори в съседна Германия можеха да пътуват само деца под 6 години и възрастни хора над 60 години. Срокът на престоя в страната беше ограничен до един месец. Жителите на ГДР имаха много оплаквания от диктата на Комунистическата партия, която не позволяваше на младите хора да правят кариера, ако не принадлежат към нейния брой.
Определена роля принадлежи на чувството за национална общност на всички хора, които са населявали Германия. Това беше единен народ с общо историческо минало и не искаше да се примири с разделянето на двете държави.

Не последната роля принадлежи на СССР в обединението на Германия. Рухналият социалистически режим в Съюза се превърна в същия външнополитически фактор. „Доктрината Брежнев“ беше основната тема в речта на представителя на Министерството на външните работи на СССР, когато той направи официално изявление за отхвърлянето й. Това твърдение беше смъртна присъда за съществуващия комунистически режим в ГДР.

През 1990 г. границата между двете страни е отворена, а след известно време Берлинската стена е демонтирана. Днес можете да видите само част от останките му, които сега служат като паметник на разделението на столицата. Туристи, пристигащи в Германия, разглобяваха малки фрагменти от разрушената стена като сувенири.

преглед на материала

ОБОБЩЕНИЕ НА УРОК ПО ОБЩА ИСТОРИЯ

Тема на урока: „Германия по пътя към единството“.

Цели на урока:

    Опишете процеса на обединение на Германия.

    Покажете разликата между начините за обединение на Германия "отдолу" и "отгоре".

    Помислете за характеристиките на политиката на Бисмарк.

    Продължете да развивате способността самостоятелно да работите с текста на учебника като източник на знания, да подчертавате основното, да анализирате документи, да използвате предварително придобити знания, да сравнявате, да оценявате исторически явления, да правите и слушате съобщения и да решавате познавателни задачи.

    Продължете да развивате умението за работа с историческа карта и карикатура.

Основни понятия на урока

  • Северногерманска конфедерация

    Начини за свързване "отгоре" и "отдолу"

Урочно оборудване

    учебник Юдовская А.Я., Баранов П.А., Ванюшкина Л.М. " Нова история 1800-1913 "8 клас (М.," Просвещение ")

    Юдовская А.Я., Ванюшкина Л.М. Нова работна тетрадка по история

    карти: "Европа през 1815 г.", "Обединението на Германия"

    документи: "Немският икономист Ф. Лист за разпокъсването на Германия", "Из Договора за митническия съюз (1833 г.)", Бисмарк за обединението на Германия "с желязо и кръв"

    илюстрации към учебници

    мултимедийна презентация

    Видео "Пътят към обединението на Германия"

План на урока

    Проверка на домашните.

    Учене на нов материал:

    Германска конфедерация

    Основният въпрос в живота на германците през XIX век.

    Революция в Германия 1848 г

    Началото на обединението на Германия.

    Поставяне на домашна работа.

По време на часовете

    Проверка на домашните.

Изпълнете тестови задачи според вариантите по темата: „Франция: Революцията от 1848 г. и Втората империя“.

2. Учене на нов материал.

    Германска конфедерация

Въпрос към класа (разговор)

Работа с картата

"Европа през 1815 г."

    Помните ли какво стана политическата структура на Германия с решенията на Виенския конгрес? (вместо Свещената Римска империя е създаден Германският съюз от 39 държави)

    Кои държави бяха най-големите в този съюз? (Австрия и Прусия)

Разказ на учителя

Германският съюз нямаше за цел нито икономическо, нито политическо обединение на германския народ, а беше средство за запазване на стария ред. Освен това Съюзът не може да стане силен: най-силните му членове са Австрия и Прусия, които се състезават помежду си за лидерство в Съюза. С други думи, Германия остава разпокъсана държава.

Въпрос към класа (разговор)

Помислете каква може да е била основната политическа задача пред германския народ в средата на деветнадесети век. ? (Германският народ видя основната цел в обединението на страната)

Да видим как е решен този проблем в германските провинции.

Учениците записват темата на урока.

Постановка на проблемната задача

Как и защо започна обединението на Германия? Каква роля играе Bimark в този процес?

    Въпросът за обединението на страната е основният въпрос в живота на германците през 19 век.

Разказ на учителя

През първата половина на XIX век. Германия си остава земеделска страна. Много градове носеха отпечатъка на Средновековието - животът течеше бавно. А населението рядко надхвърляше 4-5 хиляди жители. Въпреки това реформите, извършени от Наполеон I, не останаха незабелязани и времето взе своето. Капиталистическите методи на земеделие се въвеждат както в селското стопанство, така и в индустрията.

Какви пречки стоят пред развитието на индустриалното общество в Германия и какви мерки са предприети за тяхното премахване в областта на икономическото развитие?

Работа с документи (вж. А. Я. Юдовская, Л. М. Ванюшкина Разработки на уроци към учебника „Нова история“, 8 клас, стр.

Група I: "Германският икономист Ф. Списък за разпокъсаността на Германия"

Въпрос към документа: помислете как фрагментацията на Германия повлия на формирането на индустриално общество. Обосновете своята гледна точка.

II група: „От споразумението за митническия съюз (1833 г.)“

Въпрос към документа: как създаването на Митническия съюз повлия на процеса на модернизация в Германия? Достатъчни ли са били тези условия за бързото развитие на индустриално общество в него?

Изводи: 1. Разпокъсването на Германия беше сериозна пречка за по-нататъшното развитие на индустриалното общество.

През 1834 г. по инициатива на Прусия е създаден Германският митнически съюз, обединяващ 18 държави.

2. Създаването на Митническия съюз беше от голямо значение за икономическото обединение на германските държави: бяха унищожени бариерите по пътищата на Северна Германия, всички митнически ограничения върху търговията бяха премахнати.

По този начин създаването на Митническия съюз допринесе за икономическото обединение на Германия и по-нататъшното развитие на индустриално общество.

Разказ на учителя

Развитието на индустриалното общество винаги е съпроводено с нарастване на националното самосъзнание. Идеята за създаване на обединена германска държава става все по-популярна и германската интелигенция играе важна роля в нейното развитие.

Всички вие сте запознати с приказките на Братя Грим от детството. И двамата братя, Якоб и Вилхелм Грим, са основатели на културното и политическо движение за обединение на Германия. Като специалисти по фолклор и уст фолклорно изкуство, те събраха древни народни приказкии легенди. Техните „Детски и семейни приказки“, публикувани между 1812 и 1815 г., имат голям успех, т.к. изразява пробуждащата се национална идентичност. Творбите им бързо се разпродават в цялата страна. Твърдейки, че в техните приказки се разкрива душата на народа, те сплотяват германците около техния език.

Либералното движение се разширява. Германската либерална буржоазия изисква свикването на общогерманско класово представителство, укрепването и разширяването на Митническия съюз.

Така въпросът за обединението на страната става основен в живота на германците.

    Революция в Германия 1848 г

Въпреки това, за пълноценно обединение трябваше да се предприемат решителни стъпки. На този фон се развиват революционните събития от 1848г.

Въпрос към класа (разговор)

Каква според вас беше основната задача на революцията от 1848 г.? (Обединение на страната)

Не по-малко важен беше проблемът - по какъв път ще протече този процес, как ще стане обединението на Германия "отгоре" или "отдолу".

    Как стана обединението на Германия? Нека сравним два възможни начина за обединение на Германия.

    Оформление на масата:

Въпроси за сравнение

Съюз "отдолу"

Асоциация "отгоре"

Под чие ръководство

Пътят на обединението "отдолу" включваше свалянето на традиционните династии и формирането на демократична република.

Пътят на обединението "отгоре" трябва да бъде чрез концентрация на власт от една от най-големите държави - Прусия или Австрия - докато земевладелците запазват земята и властта.

Работа с учебника (коментирано четене)

Текстът на учебника. 123-125

Въпроси към текста:

    Защо революцията започва в Берлин през 1848 г.?

    Кои социални слоеве взеха най-активно участие в революцията? (Под чие ръководство трябваше да стане обединението на Германия „отдолу“?)

    Как са очаквали да осъществят обединението на Германия?

    Какво държавно устройство са се стремили да установят след обединението?

Работа в тетрадка

Попълване на 2-ра колона на таблицата.

Въпроси за сравнение

Съюз "отдолу"

Асоциация "отгоре"

Под чие ръководство

Как беше сливането

Народна революция

Държавно устройство, възможно след обединение


Така революцията в Германия завършва с поражение, тя не решава основната задача - националното обединение.

    Началото на обединението на Германия.

Разказ на учителя

Въпросът за обединението на страната е основен през 60-те години. След поражението на революцията става реален пътят на обединението "отгоре", в който водеща роля играе пруската монархия, опирайки се на пруските земевладелци (юнкерите) и едрата германска буржоазия.

Въпрос към класа (разговор)

Помислете под чие ръководство трябва да стане обединението "отгоре"?

Разказ на учителя

По това време нови политици идват да контролират Прусия - Вилхелм I и Ото фон Бисмарк.

През 1861 г. умира крал на Прусия Фридрих Вилхелм IV. Неговото управление не оправда очакванията на германците - не беше възможно да се създаде единна държава. Затова юнкерите и буржоазията обърнаха очи с надежда към новия цар. От него се очакваше да реши въпроса за обединението на страната.

Писане на дъската и в тетрадка

1861 -1888 г - управление на Уилям I.

По това време Уилям I вече беше на 60 години. Съвременниците говорят за него като за човек, за когото интересите на Прусия са на преден план. Поставяйки величието на Прусия над всичко, Вилхелм I се стреми да има силна армия. Ако можете да говорите за неговата специална любов и привързаност, тогава това е любов към военните дела (от ранна възраст той е възпитан за военна служба). Царят смята, че националното обединение на страната може да стане само със силата на оръжието. Негови са думите: „Който иска да управлява Германия, трябва да я завладее“.

По инициатива на Вилхелм в страната е извършена военна реформа, чиято цел е увеличаване на редовната армия и въвеждане на тригодишна военна служба. Новата реформа изисква пари, а долната камара на парламента отказа да отпусне средства.

При тези условия Вилхелм I се нуждаеше от силен канцлер.

Писане на дъската и в тетрадка

Канцлерът е глава на правителството.

Вилхелм I обръща поглед към Ото фон Бисмарк. През септември

1862 Ото фон Бисмарк, 47-годишен, опитен политик, е назначен за канцлер.

Писане на дъската и в тетрадка

Септември 1862 г. - Ото фон Бисмарк е назначен за канцлер на Прусия.

Студентско съобщение

"Ото фон Бисмарк".

Въпроси към класа:

    Какъв човек беше Ото фон Бисмарк? Какви човешки качества притежаваше?

    Какви качества на политик имаше Ото фон Бисмарк?

Жизненият принцип Железният канцлер„Имаше един израз – „силният винаги е прав“. Бисмарк очертава възгледите си по пътя на обединението на Германия в парламентарна реч.

Работа с документ

Бисмарк за обединението на Германия "с желязо и кръв":

„... Границите на Прусия, според виенските трактати, пречат на здравия държавен живот; не с речите и резолюциите на мнозинството се решават големите въпроси на нашето време - това беше голяма грешка през 1848 и 1849 г. - а с желязо и кръв "

Из речта на Бисмарк

в камарата на народните представители на 30/IX 1862 г

Въпрос към документа: Какви средства за обединение на Германия предлага Бисмарк? (насилствено)

Така целта на политиката на Бисмарк става обединението на Германия под мотото: „желязо и кръв“.

Разказ на учителя

Работа с картата: "Обединение на Германия"

Първите стъпки към обединението на Германия под ръководството на Прусия са войните с Дания и Австрия.

През 1864 г. Прусия, в съюз с Австрия, влиза във войната срещу Дания, за да завладее териториите на Шлезвиг и Холщайн (там живеят много германци).Войната е кратка - датските войски са победени. Австрия и Прусия получиха тези земи в съвместно владение.

Въпреки това минава много малко време и Прусия, стремейки се да отслаби Австрия и да елиминира влиянието си върху германските държави, през 1866 г. провокира война срещу скорошния си съюзник. В тази война Италия взе страната на Прусия, надявайки се да си върне венецианския регион, който беше под властта на Австрия. През юни 1866 г. пруската армия нахлува на територията на Австрия, а на 3 юли 1866 г. австрийската армия претърпява поражение край град Садов. Победената страна е принудена да напусне Германския съюз и да се откаже от Шлезвиг и Холщайн в полза на Прусия.

По същото време Бисмарк води преговори с германските държави - Насау, Хесен и Франкфурт, които по свой начин географско местоположениевклинен между западните и източните владения на Прусия. Те не се церемониха с тях - те бяха заловени, а управляващите получиха парични компенсации.

Направете заключение: как беше извършено обединението на Германия от Бисмарк? Какво трябва да бъде държавното устройство след Съединението?

Попълване на таблицата

Въпроси за сравнение

Съюз "отдолу"

Асоциация "отгоре"

Под чие ръководство

Пролетариат, дребна буржоазия, селячество

Пруски земевладелци, едра германска буржоазия

Как беше сливането

Народна революция

Войни, реформи

Държавно устройство, възможно след обединение

Обединена германска демократична република (избрани власти)

Германската империя под пруско ръководство

Резултатът от тази политика е формирането на Северногерманската конфедерация. Австрия вече не се намесва и през август 1866 г. 22 германски държави подписаха споразумение с Прусия за създаването на Северногерманската конфедерация.

Писане на дъската и в тетрадка

1866 г. - Създаване на Северногерманската конфедерация, водена от Прусия.

Държавите, които влязоха в съюза, формално запазиха своята независимост. Новата формация обаче има своя собствена конституция, парламент и кабинет на министрите, който се оглавява от Бисмарк. Начело на Северногерманската конфедерация беше президентът, на чиято длъжност завинаги беше назначен пруският крал.

Работа с контурна карта

Печатна работна тетрадка стр. 71 № 35.

    Маркирайте границите на Прусия до 1864 г.

    Маркирайте границите на Северногерманската конфедерация.

    Направете заключение: какви земи бяха включени в Северногерманския съюз?

(Северногерманската конфедерация обедини по-голямата част от германските земи, само южногерманските държави останаха извън нея)

По този начин, със създаването на Северногерманския съюз, пречките пред развитието на единна германска нация бяха премахнати и политическата фрагментация вече не можеше да пречи на развитието на икономиката и културата.

Решаване на проблеми от ученици.

Тъй като задачата за обединяване на Германия беше решена "с желязо и кръв", и " кръстникТъй като новата държава е Ото фон Бисмарк, тогава в центъра на Европа възниква военно-бюрократична монархия.

Заключение на урока;

В средата на 19 век в центъра на Европа възниква национална германска държава - Северногерманският съюз. Историята на стара Прусия приключи, започна историята на нова Германия.

Поставяне на домашна работа

    Параграф 16, въпроси, стр. 127

    Напишете характеристика на Ото фон Бисмарк като политик: а) през погледа на пруски журналист

б) през погледа на австрийски журналист

Обобщение на урока по история

4 "б" клас

Учител: Ануфриева Е.В.

методист: Николаева А.Н.

Студент: 741 групи, Горбунова Елена Владиславовна

Тема на урока: „Към единството“

Оборудване: учебник, работна книга, презентация, карти за самостоятелна работасъс задачи

Целта и задачите на урока:

Предмет:

Формиране на идеи за събитията от Смутното време в живота на страната, за борбата за независимост и единство на Отечеството;

Представете ролята на Дмитрий Пожарски и Козма Минин в освобождението на Русия от нашествениците;

Разкажете за волжките градове, които се обединиха, за да създадат народна милиция.

Метасубект:

Регулаторни:

- Определете темата на урока, поставете си цел, запазете я през целия урок, изпълнявайте учебни дейности в практическа и умствена форма, записвайте в диалог с учителя в края на урока, удовлетворението / неудовлетворението от работата си в урока ;

Прогнозирайте резултата от решаването на практически образователен проблем, оценете го по критерии;

Комуникативен:

Използвайте прости речеви средства, участвайте в диалог с учителя, съучениците, упражнявайте взаимен контрол и взаимопомощ;

Уважавайте друга гледна точка;

лични:

Разбират значението на единството в интерес на гражданите за запазване на независимостта на страната;

Признават значението на най-добрите човешки качества, проявени в конкретни дела и действия на хора, живеещи в повратни моменти от историята на страната

По време на часовете

Етапиурок

Дейност на учителя

Студентски дейности

Организиране на времето

Здравейте момчета! Казвам се Елена Владиславовна, днес ще ви дам урок по история. Седнете, моля!

заемат място

Актуализация на знанията

Тест

Разговор

Студентска история

Разговор

Ще започнем урока с преговор на темата, която вече сме изучавали. Кой ще ви каже коя тема сте изучавали в последния урок?

4 души по тази тема ще попълнят тест самостоятелно. След като получите листовките, подпишете ги, в задачите трябва да изберете верния отговор. Работно време (5 мин.) Пристигане на работа

Тест

1) Кой цар е наредил създаването на печатница в Москва?

А) Иван ӀӀӀ

Б) Иван Калита

В) Ярослав Мъдри

Г) Иван Грозни

2) Как се казваше майсторът, създал първата печатница в Москва?

А) Кирил

Б) Методий

Б) Иван Федоров

Г) монах Нестор

3) Каква книга създаде Иван Федоров за преподаване на грамотност?

А) „Приказка за отминалите години“

Б) „Сказание за похода на Игор“

Б) апостол

Г) първият руски буквар

4) Къде е издигнат паметникът на Иван Федоров?

А) в Киев

Б) в Москва

Б) в Ярославъл

Г) във Владимир

5) През коя година е публикувана първата печатна книга в Русия?

А) 1480 g

Б) 1564 г

Б) 1612 г

Г) 1500 г

Отговори: 1-г, 2-в, 3-г, 4-б, 5-б

Докато момчетата изпълняват задачите, ние ще говорим с вас.

Какви хора могат да бъдат наречени праведни? (това са вярващи, които спазват всички религиозни правила, водят "правилен" живот).

(на екрана с датата)

Кой може да каже какво означават тези дати: 22 януари, 16 юли, 18 октомври?

(дни на паметта на светия митрополит Филип)

Кажете ни кой беше този митрополит Филип и защо той все още е в паметта на народа? (първоначално от знатното болярско семейство Количеви, в младостта си той отиде на север в прости дрехи, служи с пастир в продължение на една година. След това стана монах в Соловецкия манастир, беше избран за негов игумен, показа се като интелигент собственик.Той издигна каменни сгради вместо дървени.Свърза езерата с канали.Водата даде вода на хората,влизаше в пералнята,въртеше воденични камъни в мелницата,доставяше трупи на триони,които също бяха задвижвани от вода.На първо място, той беше духовен наставник за цяла Русия. Когато стана митрополит в Москва, той не се страхуваше да говори против жестокостта на цар Иван Грозни. Неговата смелост и правдивост на светеца все още остават в паметта на хората)

Какви хора могат да бъдат наречени изследователи? (това са хора, които отварят света, тя проправи пътя, където никой човек не е минавал преди)

Завинаги остави името си на картата на Русия, родом от земята на Велики Устюг, Семьон Иванович Дежнев, как нарече тази крайна точка на полуостров Чукотка?

(Голям каменен нос) Какво беше това място? (срещна точка на два океана)

Кой беше S.I. Дежнев? (изключителен руски мореплавател, изследовател-пътешественик, изследовател на Сибир, търговец на кожи, през 1648 г. той пръв преминава през Беринговия проток, разделящ Америка от Азия)

Каква река откри, когато премина през целия пролив? (Анадир)

Аскетът ечовек, от религиозен мотиви излагане себе си лишения.

Сега си спомнихме изследователите, праведниците и аскетите.

Момчетата, завършили теста, предават листовете, не забравяйте да ги подпишете.

Аскети на Русия и изследователи

4 ученика попълват тест на хартия

Това са вярващи, които спазват всички религиозни правила, водят „правилен“ живот.

Ден на паметта на Свети митрополит Филип

Историята на митрополит Филип

Това са хората, които откриват света, тя проправи пътя, където никой човек не е минавал преди.

Голям каменен нос

Срещата на два океана

Анадир

Определяне на темата на урока

Разговор

Работа с ключови думи

Разговор

Защо мислите, че великите князе на Киев, Владимир и Москва винаги са се опитвали да укрепят границата на Русия на запад? (Имаше заплаха от запад,това идва от факта, че Европа през всички векове е била доста гъсто населена и следователно периодично започва да прави планове за разширяване на своите територии за сметка на руските земи)

Погледнете екрана, тук виждате ключовите думи към темата на днешния урок, прочетете ги. (чума, милиция, гражданин, обсада)

Изберете думи с един и същи корен за думата "чума" (неясен, кален, кален, водовъртеж)

Събитията, за които ще говорим днес в урока, се наричат ​​Смутно време. Какво мислите, че означава това?

Погледнете екрана, тук е значението на думата "чума" от тълковен речник. Нека ги прочетем. (1. Бунт, народни вълнения. 2. Раздори, кавги, безредици)

И двете характеризират периода от историята на страната ни.

Как разбирате думата "милиция"?

Погледнете екрана, прочетете значението от тълковния речник. (Армията се събра в помощ на редовната армия, като доброволно привлече широките народни маси)

Как това може да се свърже със събитията от Смутното време? (не само царските войски, но и обикновените хора се изправиха да защитят страната)

Какъв човек може да се нарече гражданин на своята страна? (човек, който спазва законите на страната, работи за нейното добро)

Какво е обсада?

В онези дни много от волжките градове на Русия издържаха обсадата.

Момчета, кой вече може да назове темата на нашия урок, за какво ще говорим днес в урока?

Темата на нашия урок е "По пътя към единството"

Имаше заплаха от западтова идва от факта, че Европа през всички векове е била доста гъсто населена и следователно периодично започва да прави планове за разширяване на своите територии за сметка на руските земи

неясен, кален, кален, водовъртеж

Четене на думи

Четене на значението на думата "милиция"

Не само царските войски, но и обикновените хора се изправиха в защита на страната

Човек, който спазва законите на страната, работи за нейното добро

Определяне на темата на урока

Поставяне на цели и задачи на урока

Кой може да формулира целта на нашия урок?

Днес в урока ще говорим за смутните времена в живота на страната, за борбата за независимост и единство на Отечеството и ще се запознаем с историческите личности Дмитрий Пожарски и Козма Минин, изиграли голяма роля в освобождението на Русия от нашествениците.

Формулирайте целта на урока

Проучване на нова тема на урока

Разказ на учителя

Работа с картата

Разказ на учителя

Работа с илюстрации

Разговор

Студентска история

Разговор

Студентска история

Разговор

Разказ на учителя

Студентска история

Разговор

Демонстрация + разказ на учителя

Разговор

Студентска история

Разговор

Работа с учебника + разговор

Смутното време се нарича времето в Русия в края на 16-ти и началото на 17-ти век. Страната беше в хаос и раздори. И отново, благодарение на мъдростта и любовта към родината на нашите сънародници, страната се справи със сполетялите я нещастия.

(Разказ на учителя, илюстрации на градове, паметници, икони на екрана)

В началото на 17 век междуособици опустошават страната. Тя стана в тези лесноплячка за врагове. Превзети са основните гранични крепости Смоленск и Велики Новгород. Дори в столицата имаше полски гарнизон. Русия беше заплашена от загуба на независимост.

През 1598 г. царят умира и с неговата смърт се пресича династията Рюрик. При мистериозни обстоятелства в Углич (показване на картата на града ) умира неговият полубрат царевич Дмитрий. В този град е издигнат храм в памет на това трагично събитие. (виждате го на екрана ) Нямаше преки наследници на трона. И така в Русия започна ожесточена борба за власт. Тя разцепи Болярската дума и хвърли страната в безкрайна скока от сменящи се царе, междуособици.

В Западна Европа се смяташе, че Русия няма да може да се издигне и няма да възвърне предишната си мощ. Смъртната опасност обаче обедини всички патриотични сили на страната. Преодоляването на сътресението показа, че руският дух, гордостта не могат да бъдат сломени. В борбата за освобождение се проявиха най-добрите черти на руския народ: твърдост, смелост, вярност към родината, саможертва.

Летописът на Смутното време остави завинаги в народната памет имената на участниците в народоосвободителната борба: (портрети на екрана ) Губернатор Скопин-Шуйски и Шеин, патриарх Гермоген, благородник Ляпунов, селянин Иван Сусанин, героите на освободителното движение Козма Минин и Дмитрий Пожарски.

Руските хора започнаха да се събират в мир и да говорят как да се изправят с цялата земя срещу поляците и Литва и да ги изгонят.

Обобщение: - Защо в Русия започна ожесточена борба за власт? (Кралят почина, брат му почина при мистериозни обстоятелства, нямаше повече преки наследници на трона)

Кои са най-добрите черти, показани от руския народ за освобождението на Русия? (твърдост, смелост, вярност към родината, саможертва)

Посочете участниците в националноосвободителната борба? (воевода Скопин-Шуйски и Шеин, патриарх Гермоген, благородник Ляпунов, селянин Иван Сусанин, героите на освободителното движение Козма Минин и Дмитрий Пожарски)

Как е протекло това въстание ще ни каже (Име)

съобщение: ( екранни портрети, илюстрации )

Въстанието започна в Нижни Новгород. През октомври 1611 г. там пристигна писмо от Троицкия манастир; възрастни хора се събраха за съвет. На съвета дойде и земският старейшина, търговецът Козма Минин, честен, разумен човек с чиста душа. Той страстно обичаше родната си земя и се бореше много за нея. На събора той каза: „Свети Сергий ми се яви насън и ми заповяда да събудя спящите; прочетете писмото в събранието и там нека бъде каквото Бог желае. Съветът се съгласи с речта на Минин. На следващия ден голямата камбана на катедралата биеше, беше делничен ден, хората бяха разтревожени и отидоха в катедралата с различни мисли, някои чакаха добри новини, други се страхуваха от лоши новини. Протойерейът излезе пред народа и прочете Троичното писмо. Тогава Минин каза: „Ако наистина искаме да спасим Московската държава, тогава няма да съжаляваме за нищо; Ние ще продадем дворовете си, ще положим жените и децата си и ще бием с челата си, който ще отстоява вярата и ще ни бъде водач. Минин каза, че няма по-добър губернатор от княз Дмитрий Пожарски.

Обобщение: Кой е Козма Минин? (Земски началник, честен, разумен човек, с чиста душа)

Какво каза Козма Минин след думите на Протопоп? (Ако наистина искаме да спасим Московската държава, тогава няма да съжаляваме за нищо; ще продадем дворовете, ще положим жените и децата си и ще бием с челата си, които ще застанат за вярата и ще ни бъдат господари. )

Кого предложи той да заеме мястото на губернатор? (Дмитрий Пожарски)

И кой беше този Дмитрий Пожарски ще ни каже (име)

съобщение: ( екранен портрет и илюстрация )

Княз Пожарски живее по това време в имението си и се лекува от рани, които получава в Москва. Той беше опитен управител, надежден и честен човек. В него нямаше нито гордост, нито арогантност; умееше да се разбира с хората и не се хвалеше с достойнствата си пред никого. Князът с радост се заел да набере армия и да я поведе към Москва.

Обобщение: -Какъв беше губернаторът Дмитрий Пожарски?

Новината за тези събития бързо се разпространи из цялата руска земя, военни хора започнаха да идват в града на тълпи, много изпратиха пари. Почти година те се подготвят, събират сили и през юли 1612 г. милицията на Минин и Пожарски тръгва на поход.

Голяма подкрепа на опълченците оказва партизанското движение. Образът на селянина Иван Сусанин, (портрет на екрана ), който поведе враговете в непроходимо блато, жертвайки живота си, въплъщавайки чертите на много герои, чиито имена остават неизвестни.

Къде беше това сборище на милицията и как свърши всичко ще ни каже (име)

Съобщение : ( на екранна илюстрация )

Град Ярославъл стана място за събиране на милицията. Милиционни войски от Владимир и Кострома.

Полският гарнизон се установява в Кремъл и го държи около два месеца. Но в крайна сметка гладът принуди враговете да напуснат Кремъл. Опълчението на Минин и Пожарски освободи Москва от врагове. Скоро цялата руска земя беше изчистена от нашествениците. Така руският народ спаси страната от врага.

Обобщение:

Кой град стана мястото на милицията? (Ярославъл)

Къде се е установил полският гарнизон и колко време го е задържал? (В Кремъл, 2 месеца)

Какво ги накара да излязат оттам? (глад)

Моля, погледнете паметникана екранна илюстрация ) Козма Минин и Дмитрий Пожарски, този паметник се намира в Нижни Новгород, на това място е създадено второто народно опълчение. На паметника са изписани думите: „Благодарна Русия на гражданина Минин и княз Пожарски“

Момчета, какъв празник се празнува на 4 ноември? (Ден на народното единство) Смятате ли, че е свързано с имената на Козма Минин и Дмитрий Пожарски? (да)

Ще ни разкаже за тези празници (NAME)

Съобщение : Този празник е един от най-младите държавни руски празници, въпреки че има дълга история. Свързва се с имената на славните патриоти на Русия – Козма Минин и Дмитрий Пожарски. През годините на съветската власт техният подвиг беше незаслужено забравен. И през ноември 7 ноември стана официален празник в памет на революционния катаклизъм в страната, когато болшевишката партия дойде на власт. По-късно този празник е наречен Ден на съгласието и помирението. И през 2005 г. справедливостта беше възстановена и сега денят на освобождението на Москва от полските нашественици се счита за официален празник в Русия (Чужди нашественици, този, който нахлува в суверенна територия) през 1612 г. - 4 ноември.

Обобщение : - Какъв празник се празнува на 4 ноември? (Ден на националното единство)

В памет на каква победа е установен Денят на националното единство?

(денят на освобождението на Москва от поляците)

Моля, отворете страница 40 от учебника. До заглавието на темата на урока е барелефен фрагмент от обелиск, инсталиран в Кремъл в Нижни Новгород в памет на подвига на Минин и Пожарски.

Какво виждате на този обелиск?

Два ангела тържествено полагат лаврови венци на победата върху главата на губернатора и неговия помощник.

Какво мислите, че хората искаха да покажат с този обелиск?

Така че хората оцениха голямата роля на тези патриоти в освобождението на Русия от нашествениците.

Слушане на разказа на учителя, разглеждане на илюстрация

Помислете за градове, илюстрации

Разглеждане на портрети

- Кралят почина, брат му почина при мистериозни обстоятелства, нямаше повече преки наследници на трона

Сила на духа, смелост, вярност към родината, саможертва

Случете историята на съученик, разгледайте портрети, илюстрации

Земски началник, честен, разумен човек, с чиста душа

Д. Пожарски

Слушайте съученик, гледайте портрети и илюстрации

Слушайте учителите, гледайте портрети

Слушайте съученик

Ярославъл

В Кремъл, 2 месеца

Глад

Разгледайте паметника

Ден на народното единство

Слушайте съученик

Ден на народното единство

Ден на освобождението на Москва от поляците

Работа с учебника

Два ангела тържествено полагат лаврови венци на победата върху главата на губернатора и неговия помощник.

Затвърдяване на изучения материал

Отворете роба. тетрадка на стр. 23 №3.

Прочетете заданието. Изпълнете задачата сами. След това ще проверим дали сте свързали правилно градовете и снимките с линии.

Проверка: Ученикът назовава града и назовава снимката, която отговаря на него, защо.

Изпълнение на задача номер 3 в R.T. сам по себе си

Обобщаване на урока

Разговор

Домашна работа

Защо тронът е празен? (Цар Федор нямаше деца, по-малкият му брат почина)

Каква друга беда е сполетяла Русия? (глад)

Кой превзе руските градове? (поляци, шведи)

Кой призова руския народ да се застъпи за родната си земя? (Козма Минин)

Къде се случи? (в Нижни Новгород)

Кои градове изпратиха доброволчески войски? (Кострома, Ярославъл, Владимир)

Какво е създадено за борба с враговете? (Гражданско въстание)

Кой направи първия принос за създаването на армията, призова съгражданите "да не пестят добро" в защита на Отечеството? (Козма Минин)

Кой беше поканен да ръководи народното опълчение? (Княз Дмитрий Пожарски)

С каква армия се проведе битката край Москва? (с полски)

Как руският народ се отблагодари на своите патриоти? (Два века по-късно на Червения площад в Москва е издигнат паметник)

Цар Федор нямаше деца, по-малкият му брат почина

Глад

поляци, шведи

Козма Минин

Нижни Новгород

Кострома, Ярославъл, Владимир

Гражданско въстание

Козма Минин

Д. Пожарски

с полски

Два века по-късно на Червения площад в Москва е издигнат паметник

записвам домашна работа

Учител:_____________

Методист:____________

1. Вземете поговорките на народите от вашия регион за необходимостта от приятелство и единство. Напиши ги.

Приятелството е велика сила.
Малкото приятелство е по-добро от голямата битка.
За скъп приятел портите са широко отворени.
Човек без приятели е като сокол без криле.
Доброто братство е по-добро от богатството.
Заедно ще преместим планини.

2. Оцветете традиционните носии на народите от Поволжието- марийски (1), мордовски (2), татарски (3) и чувашки (4). Научете за характеристиките на тези костюми от допълнителни източници.

3. Определете по снимките градовете, в които важни събитияСмутни времена. Свържете се с линии. Разкажете (устно) за тези събития.


4. Използвайки учебника и допълнителните източници на информация, направете страница от „Календар на паметните дати“, посветена на Козма Минин и Дмитрий Пожарски.

Козма Минин и Дмитрий Пожарски



В Русия беше укрепен духът на хармония и единство. Гражданите на Нижни Новгород, мъдрият Козма Минин призова съгражданите си да не пестят своята доброта в защита на Отечеството. Бързо е събрано второто народно опълчение, начело с княз Дмитрий Пожарски. Към жителите на Нижни Новгород се присъединиха жители на Казан и други градове от Поволжието.
Ярославъл става място за събиране на руските войски. Тук идваха милиции от Владимир и Кострома. Обединената армия се премести в Москва. След тежки боеве Москва е освободена от нашествениците.
Веднага след освобождаването на Москва от полската армия избрани хора се събраха в столицата, за да изберат цар. Земският събор реши да избере младия болярин Михаил Федорович Романов на престола според завещанието на патриарх Хермоген. Така през 1613 г. голямата руска смута приключи. И поговорката „Нижни Новгород се събра и се изправи, защити родната си земя от врага“ все още живее сред хората.

5. На диаграмата "Реката на времето" (стр. 40 - 41) посочете века на края на Смутното време. Използвайте таблицата от приложението.